FONOHOLIZM I BEZPIECZNE WAKACJE

DODANO: 2024-06-25 15:06:45
W dniu 24 czerwca 2024 r. w ramach działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Domaradzu odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu uzależnień behawioralnych pt.: "Fonoholizm" oraz „Bezpieczne wakacje".
 
FONOHOLIZM - celem warsztatów było:
● zapoznanie uczestników z mechanizmem uzależnienia,
● uświadomienie uczestnikom, czym jest używanie, nadużywanie, uzależnienie,
● uświadomienie uczestnikom zagrożeń wynikających z uzależnienia od smartfona i innych urządzeń elektronicznych,
● zdefiniowanie, czym jest uzależnienie od Internetu? symptomy, znaki ostrzegawcze, zachowania niepokojące, skutk,
● odpowiedź na pytanie: Jak świadomie i mądrze korzystać z Internetu i poszukiwać za jego pośrednictwem wyłącznie treści wartościowych?
● wskazanie na wewnętrzne motywy częstszego nawiązywania kontaktów przez Internet, tj. nieśmiałość, lęk przed brakiem akceptacji, poczucie anonimowości, budowanie subiektywnie idealnego obrazu siebie,
● prezentacja negatywnych skutków zdrowotnych, wynikających z uzależnienia od telefonu.
 
BEZPIECZNE WAKACJE - celem warsztatów było przygotowanie uczestników zajęć w Domaradzu - osób z niepełnosprawnościami, do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku, edukowanie na temat zagrożeń mogących wystąpić w domu i podczas wakacyjnych wyjazdów oraz jak się przed nimi zabezpieczyć.
Uczestnicy zajęć otrzymali ulotki i gadżety profilaktyczne, których zakup sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Damnicy.
czytaj więcej →

KOLOROWANIE MANDALI

DODANO: 2024-06-14 14:57:11
Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.
Kolorowanie mandali daje nam możliwość pracy nad naszą uwagą i osiągnięcia stanu odprężenia bez względu na wiek. Kolorowanie tych geometrycznych rysunków pomaga nam zredukować stres, osiągnąć spokój, skupić się na tu i teraz, a przede wszystkim połączyć się z samym sobą.
Z racji kulinarnego czwartku Krzysztof, Bogumiła i Kamila przygotowali dla nas kiełbaskę z grilla i sałatkę.
czytaj więcej →

GRY PLANSZOWE I INNE ZABAWY

DODANO: 2024-06-13 08:17:24

Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji i komputera czy smartfona. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają  umiejętności społeczne i interpersonalne, czyli uczą właściwego funkcjonowania w grupie. Mając na uwadze powyższe walory gier planszowych kolejnymi zajęciami dla osób z niepełnosprawnością był dzień gier planszowych. To był dzień pełen zabawy, radości i uśmiechu.

czytaj więcej →

ZAJĘCIA SENSORYCZNE

DODANO: 2024-06-12 15:27:17

Malowanie na folii

Malowanie na folii to forma działań plastycznych i sensorycznych. Uczestnicy zajęć w Domaradzu poznali technikę malowania na folii, poprzez którą stymulują zmysł dotyku oraz wzroku. Jest to także doskonałe ćwiczenie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kreatywności. Zabawa pozwala w pełni rozwijać potencjał twórczy artysty.

czytaj więcej →

POZNAJEMY GRECJĘ

DODANO: 2024-06-12 15:09:13

Podczas kolejnych zajęć w Domaradzu, podopieczni poznawali Grecję. Zapoznali się między innymi z teatrem greckim, na którego temat obejrzeli filmik. Były rozmowy na temat bogów greckich. Cbejrzeli ciekawy film o Posejdonie - bogu mórz, jezior, rzek,trzęsień ziemi, żeglarzy i rybaków. Następnie rozwiązywali quiz ze znajomości Grecji. Zajęcia zakończyły się akcentem tanecznym w rytm Zorba the Greek Dance.

czytaj więcej →