W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

DODANO: 2024-05-22 11:29:40

"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia z Panią Sławomirą Seweryńską, która dba o naszą dobrą kondycję fizyczną. Naciągnęliśmy się i rozciągnęliśmy się, aż miło. Jeżeli jesteśmy zdrowi, w dobrej kondycji, to po prostu czujemy się lepiej.
 
Na zakończenie gościliśmy w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie stworzyliśmy prace na konkurs pn. "Morze, to nie tylko dobre miejsce na wakacje".
czytaj więcej →

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ PSZCZOŁY

DODANO: 2024-05-21 13:55:42
20 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
Z tej okazji uczestnicy zajęć w Domaradzu wykonali piękne prace plastyczne. Następnie jak pracowite pszczółki wzięli udział w zajęciach ruchowych. Na koniec udali się odpocząć nad stawkiem na łonie natury.
 
KILKA CIEKAWOSTEK:
- Aby powstał 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić 750 000 – 3 000 000 kwiatów.
- Robotnica w czasie jednego lotu odwiedza 100 -150 kwiatów, a przez całe życie 20 – 30 tysięcy.
- Robotnice muszą wykonać 20 000 lotów, aby zebrać 1 litr nektaru, z którego powstanie tylko 150 g dojrzałego miodu.
- Robotnica lata z prędkością 30 km/h. Aby zebrać 1 kg miodu, musiałaby oblecieć dwukrotnie kulę ziemską.
- Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.
Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90% roślin nieuprawnych.
czytaj więcej →

DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

DODANO: 2024-05-15 15:34:44

WARZYWNIAK

Ogród warzywny, który został dzisiaj stworzony dzięki zaangażowaniu uczestników zajęć ma szczególne znaczenie. Jest on nie tylko miejscem uprawy kwiatów i warzyw, ale także ważnym elementem terapii. Praca w ogrodzie wspomaga rozwijanie umiejętności społecznych i fizycznych oraz dostarcza satysfakcji i radości z tworzenia czegoś własnymi rękami. Uczestnicy posadzili pomidory, wysiali pietruszkę, koper, rzodkiew, ogórki, marchew, szczypior, a na koniec wszystko obficie podlali. Teraz pozostaje tylko każdego dnia obserwować jak rodzą się z nasion młode roślinki. Pozostały czas uczestnicy wykorzystali na wspólną zabawę na świeżym powietrzu i ucztowanie przy grillu. Piękna pogoda i wspaniała atmosfera spowodowały, że był to bardzo dobrze spędzony czas.
Podziękowania dla opiekunek, które razem z podopiecznymi wkładają w pracę swoje wielkie serce.
 
czytaj więcej →

DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

DODANO: 2024-05-15 15:19:35

KARAOKE

Poniedziałek w Domaradzu był śpiewający. Nasi podopieczni próbowali swoich sił jako wokaliści. Na kanwie znanych przebojów mogli pochwalić się swoimi zdolnościami wokalnymi i tanecznymi.  Wszyscy okazali się doskonałymi artystami i świetnie się bawili.
czytaj więcej →

Z wizytą na Posterunku Policji

DODANO: 2024-05-10 12:01:03

WIZYTA U POLICJANTÓW

We wtorek 7.05.2024 r. odbyła się dla naszych podopiecznych wycieczka na Posterunek Policji w Damnicy. Uczestnicy mogli zobaczyć jak na co dzień pracują policjanci, zwiedzili budynek, w którym mieści się posterunek i zapoznali się z wyposażeniem policyjnego auta.

Wycieczka dostarczyła wszystkim nowej wiedzy i ciekawych wrażeń.

czytaj więcej →