WYCIECZKA DO KLUK I CZOŁPINA
W dniu 29 sierpnia 2024 r. dla członków stowarzyszenia „Promyk” odbyła się wycieczka do Kluk do Muzeum Wsi Słowińskiej, zorganizowana ze środków otrzymanych na realizację zadania publicznego z Gminy Damnica, na działania mające na celu integrację osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem pełnosprawnym poprzez organizację wyjazdów i wycieczek.
Kluki to wieś położona po zachodniej stronie Jeziora Łebsko na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, którego główną atrakcją jest Muzeum Wsi Słowińskiej – skansen budownictwa wiejskiego i ośrodek kultury regionalnej, który został założony w 1963 r. mający na celu ochronę tradycji Słowińców.
Skansen w Klukach to zrekonstruowana wieś z przełomu XIX i XX wieku. Ma powierzchnię 8 ha i zajmuje większą część wsi. Są tu przede wszystkim stare chaty, ale także obórki, stodoły, piece chlebowe, magazyny, studnie itd. (łącznie ok. 20 obiektów). Pomieszczenia zabudowań wypełnione są pamiątkami po Słowińcach: meblami i przedmiotami codziennego użytku.
Zwiedzanie skansenu to wyprawa w przeszłość, opowieść o rdzennych mieszkańcach ziemi słowińskiej (na początku była to społeczność rybacka) i spotkanie z ich kulturą.
Po lekcji historii uczestnicy wycieczki udali się na mały wypoczynek i poczęstunek w cichym, malowniczym miejscu z miłą obsługą.
Następnie wycieczka udała się w 2 km trasę aby odwiedzić Orła Bielika przebywającego w wolierze oraz zobaczyć piękno okolicy z Platformy widokowej w Czołpinie.
Na koniec, w ten piękny, słoneczny dzień, uczestnicy wycieczki udali się na plażę, która jest jedną z najpiękniejszych plaż naszego wybrzeża.

W sobotę, 15.06.2024 r. dla członków Stowarzyszenia "Promyk" odbyła się wycieczka do Szymbarku, zorganizowana ze środków otrzymanych na realizację zadania publicznego z Gminy Damnica, na działania mające na celu integrację osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem pełnosprawnym poprzez organizację wyjazdów i wycieczek.
Szymbark jest kaszubską wsią, położoną na terenie Szwajcarii Kaszubskiej, będącej częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie miejscowości znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Właśnie w tym miejscu uczestnicy spotkali się z przewodnikiem, który oprowadzil ich po szymbarskim skansenie.
Dzięki temu uczestnicy poznali historię Kaszub i mogli podziwiać piękno otaczających terenów. Zobaczyli między innymi statuę Świętowida w kształcie odwróconego drzewa, która zawiera wiele symboli związanych z życiem człowieka. Dużą atrakcją była Najdłuższa Deska Świata, a także Stół Noblisty wykonany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej dla Lecha Wałęsy. Może przy nim usiąść jednorazowo 230 osób. Duże zainteresowanie wzbudził również największy fortepian świata. Codzienne życie dawnych mieszkańców przybliżyła Chata Kaszubska i Muzeum Gospodarstwa Domowego. Zwiedzając Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego oraz kościółek św. Rafała uczestnicy wycieczki usłyszeli o trudnych losach naszego narodu. Największą atrakcją był dla wszystkich dom do góry nogami. Jest to drewniany budynek, który został postawiony na dachu. Uczestnicy jego zwiedzanie zaczynali od... wchodzenia przez szczytowe okno i cały czas poruszali się po suficie. Na własnej skórze odczuli efekty zawirowań błędnika. Po wyczerpującym zwiedzaniu wszyscy z przyjemnością odpoczęli przy smacznym obiedzie, by następnie wyruszyć w drogę powrotną.
Wycieczka do Szymbarku to był miło spędzony czas połączony z poznaniem kultury,
tradycji i języka Kaszub.

4 października 2023 r. w słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica odbył się IX Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. W uroczystości uczestniczyli Wójt Gminy Damnica, Pan Andrzej Kordylas oraz Kierownik GOPS w Damnicy, Pani Milena Piechowicz, która jest jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia PROMYK w Damnicy.
Stowarzyszenie działa przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Damnicy i od 23 lat realizuje przedsięwzięcia na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
Działania te zostały docenione przez władze powiatu słupskiego poprzez nominację do wyróżnienia "Daję Radość". Nagrodę w imieniu Stowarzyszenia odebrała Prezes Pani Milena Piechowicz.

DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Dnia 15 września w gminie Wicko odbyła się XIV Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami. W sportowej rywalizacji dostosowanej do możliwości uczestników udział wzięli członkowie stowarzyszenia „PROMYK” – działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Damnicy. W wydarzeniu integrującym osoby z niepełnosprawnościami uczestniczyła kierownik GOPS - Pani Milena Piechowicz.
Imprezę rozpoczęła sztafeta z pochodnią, kończąca się zapaleniem olimpijskiego znicza. Zawodom towarzyszyły różnego rodzaju atrakcje, pozwalające miło spędzić czas : zabawa taneczna, maskotki, konie, dmuchańce, popcorn, kawa, herbata, słodki poczęstunek oraz lody.
Stowarzyszenie „Promyk ”otrzymało puchar , zaś każdemu z uczestników zawodów został wręczony medal.
Cel imprezy :
- integracja środowiska osób i instytucji działających na rzecz niepełnosprawnych,
- popularyzacja sportu wśród osób z niepełnosprawnościami,
- popularyzacja rekreacji ruchowej oraz innych form aktywnego wypoczynku,
- wywołanie radości, odczuwania dodatnich przeżyć ze wspólnej zabawy,
- rozpowszechnianie zajęć rekreacyjno – sportowych wśród osób z niepełnosprawnością,
- zabawa, oraz wspólne spędzanie czasu z wykorzystaniem gier i zabaw,
- zachęcanie do uprawiania sportu i zdrowego trybu życia.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie ( Gmina Wicko, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku).
Miłym akcentem kończącym ten cudowny dzień był wspólny spacer brzegiem plaży w Łebie.

Relacja: