WYCIECZKA DO SZYMBARKU

DODANO: 2024-06-21 14:54:32
W sobotę, 15.06.2024 r. dla członków Stowarzyszenia "Promyk" odbyła się wycieczka do Szymbarku, zorganizowana ze środków otrzymanych na realizację zadania publicznego z Gminy Damnica, na działania mające na celu integrację osób z niepełnosprawnościami ze środowiskiem pełnosprawnym poprzez organizację wyjazdów i wycieczek.
Szymbark jest kaszubską wsią, położoną na terenie Szwajcarii Kaszubskiej, będącej częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie miejscowości znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Właśnie w tym miejscu uczestnicy spotkali się z przewodnikiem, który oprowadzil ich po szymbarskim skansenie.
Dzięki temu uczestnicy poznali historię Kaszub i mogli podziwiać piękno otaczających terenów. Zobaczyli między innymi statuę Świętowida w kształcie odwróconego drzewa, która zawiera wiele symboli związanych z życiem człowieka. Dużą atrakcją była Najdłuższa Deska Świata, a także Stół Noblisty wykonany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej dla Lecha Wałęsy. Może przy nim usiąść jednorazowo 230 osób. Duże zainteresowanie wzbudził również największy fortepian świata. Codzienne życie dawnych mieszkańców przybliżyła Chata Kaszubska i Muzeum Gospodarstwa Domowego. Zwiedzając Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego oraz kościółek św. Rafała uczestnicy wycieczki usłyszeli o trudnych losach naszego narodu. Największą atrakcją był dla wszystkich dom do góry nogami. Jest to drewniany budynek, który został postawiony na dachu. Uczestnicy jego zwiedzanie zaczynali od... wchodzenia przez szczytowe okno i cały czas poruszali się po suficie. Na własnej skórze odczuli efekty zawirowań błędnika. Po wyczerpującym zwiedzaniu wszyscy z przyjemnością odpoczęli przy smacznym obiedzie, by następnie wyruszyć w drogę powrotną.
Wycieczka do Szymbarku to był miło spędzony czas połączony z poznaniem kultury,
tradycji i języka Kaszub.