WYCIECZKA DO FROMBORKA

DODANO: 2024-06-04 10:02:29

WYCIECZKA DO FROMBORKA

Dnia 28 maja 2024 r. dla Seniorów z Gminy Damnica odbyła się wycieczka autokarowa do Fromborka miasteczka położonego nad Zalewem Wiślanym, zorganizowana przez:

  • Wójta Gminy Damnica,

  • Gminną Radę Seniorów,

  • Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

  • CEiK w Damnicy

  • GOPS w Damnicy.

Zwiedzanie miasta rozpoczęło się wizytą w Szpitalu św. Ducha, jedynego w Polsce zabytku szpitalnictwa zachowanego w niezmienionym kształcie od pierwszej połowy XVIII wieku, z zespołem gotyckich polichromii z XV wieku. Uczestnicy wycieczki obejrzeli najcenniejszy element znajdujący się w szpitalu, tj. malowidło ścienne w kaplicy św. Anny, przedstawiające Sąd Ostateczny z początku XV, a także wystawę przedstawiającą bogaty zbiór naczyń aptekarskich.

Korzystając z usług przewodnika zapoznaliśmy się z historią Katedry Fromborskiej i jej najsłynniejszego mieszkańca – Mikołaja Kopernika, odwiedziliśmy Muzeum Katedralne, gdzie prezentowana jest wystawa przedstawiająca Mikołaja Kopernika – życie i dzieło, wizerunki Kopernika wykonane przez Jana Matejkę, repliki dawnych instrumentów astronomicznych, księgi naukowe oraz astronomię w nawigacji i geodezji. Na zakończenie wizyty na Wzgórzu Katedralnym uczestnicy wycieczki wysłuchali wspaniałego koncertu organowego w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Po wyczerpującym zwiedzaniu wszyscy z przyjemnością odpoczęli przy smacznym obiedzie, by następnie wyruszyć statkiem przez Zalew Wiślany do Krynicy Morskiej. W Krynicy uczestnicy wycieczki spacerowali uliczkami podziwiając uroki miasta.

Pełni niezapomnianych wrażeń i pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną.