Światowy Dzień Adopcji

DODANO: 2023-11-09 11:48:27
9 listopada przypada Światowy Dzień Adopcji. Dzień ten obchodzony jest od wielu lat na całym świecie, by popularyzować ideę adopcji w społeczeństwie, a także by podkreślać rolę jaką spełniają rodziny adopcyjne ofiarujące miłość, wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu dzieci.
„CzytaMy Dzieciom. Bajki o adopcji” to forma obchodów tego dnia w naszym województwie, organizowana przez Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku.
,,Czytanie bajek dzieciom ma dla nich wielką moc. Przez tę chwilę zatrzymują czas rodzica tylko dla siebie. Razem nie tylko wchodzą w świat fantazji, pasjonujących przygód, ale też uczą się rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, konsekwencji niektórych zdarzeń. Dla rodzin, które połączyła adopcja, czytanie bajek również ma dodatkowe, ważne znaczenie. Bajki stają się punktem wyjścia do mówienia o adopcji i historii dziecka. Pomagają w dostępny dla dzieci sposób wyjaśnić, czym jest przysposobienie i ułatwić wprowadzenie jawności adopcji do codzienności rodziny”.
W bieżącym roku do akcji Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego przyłączył się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damnicy oraz Centrum Edukacji i Kultury. W dniach 6 i 7 listopada w świetlicach na terenie gminy odbyły się potkania z dziećmi i wspólne czytanie bajek, zebranych w książce pt.: „CzytaMy Dzieciom. Bajki o adopcji”. To z kolei stało się okazją do rozmowy na ten niełatwy temat. Bajki w dostępny dla dzieci sposób umożliwiły wyjaśnienie, czym jest przysposobienie i obalenie choć części mitów z tym związanych.
Podczas zajęć dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne, chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat adopcji. Wykazały się dużą tolerancją i empatią. Potrzeba pogłębiania wiedzy na ten temat wśród społeczności lokalnej powoduje, że będziemy kontynuować obchody Dnia Adopcji w następnych latach.