DODANO: 2018-11-15 13:29:40
Informacja z realizacji Projektu Srebrna Sieć - stan na dzień 14 listopad 2018r.
Od maja br. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damnicy realizuje partnerski projekt Srebrna Sieć skierowany do osób w wieku 60+ z terenu naszej gminy, który będzie trwał do 31 grudnia 2020r.
Lokalni Animatorzy - pracownicy socjalni GOPS Panie Wiesława Hajduk i Elżbieta Nowak
Projekt przewiduje:
Srebrny Piknik – odbył się 18 sierpnia br. w Strzyżynie przy okazji otwarcia obiektu rekreacyjnego
teleopiekę – 2 października br. wydano 15 uczestnikom zestawy do teleopieki (opaska i telefon komórkowy) służące do zdalnego wezwania pomocy w nagłym przypadku
warsztaty dla seniorów i opiekunów - pierwsze warsztaty odbyły się już we wrześniu br. i będą odbywać się cyklicznie podczas trwania projektu.
Uczestnicy warsztatów mają zapewniony dojazd i poczęstunek, szkolenia prowadzone są przez specjalistów z dwóch firm partnerskich
w lipcu br. Rada Gminy Damnica podjęła uchwałę o utworzeniu Gminnej Rady Seniorów i w najbliższym czasie seniorzy będą mogli działać na rzecz środowiska osób starszych w naszej gminie
objęcie usługami opiekuńczymi 10 osób
usługi rehabilitacyjne dla 10 osób - wybrana jest już firma świadcząca profesjonalne usługi rehabilitacyjne
z dniem 04 lipca 2018 roku na terenie Gminy Damnica rozpoczął działalność Punkt Usług Wzajemnych Wolontariatu Senioralnego. Zapraszamy do udziału i włączenia się do pomocy w ramach wolontariatu. Wszelkich informacji na ten temat udziela opiekun wolontariatu Pani Katarzyna Sobolewska osobiście w Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy ul. Witosa lub pod nr telefonu 59 8113922 lub w GOPS tel. 598113248.
 
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku w godz. od 7.30 do 15.30 w dni robocze czynny jest Srebrny Telefon skierowany do osób starszych z całego powiatu
tel. 512 – 079 - 526
Czynna jest również strona internetowa przekazująca na bieżąco informacje dotyczące działań projektowych www.srebrnasiec.pl
W najbliższym czasie będzie też uruchomiona wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
Uczestnicy – 10 kobiet i 5 mężczyzn - bardzo chętnie biorą udział w warsztatach i zaczynają angażować się również w zajęcia organizowane przez Centrum Edukacji i Kultury y w Damnicy.
***************************************************************************

Nr wniosku: RPPM.06.02.02-22-0027/17-00

Tytuł: Srebrna Sieć

Oś priorytetowa: 6. Integracja,

Działanie: 6.2 Usługi Społeczne,

Poddziałanie: 6.2.2 Rozwój Usług Społecznych.

                                                        PIKNIK SENIORALNY W STRZYŻYNIE

18 sierpnia 2018r., w urokliwym zakątku Strzyżyna, nad rzeką Łupawą, zgodnie z założeniami Projektu odbył się SREBRNY PIKNIK .

Piknik połączony był z otwarciem oddawanego do użytku mieszkańcom gminy obiektu rekreacyjnego w Strzyżynie. Po uroczystym przywitaniu przybyłych gości przez Wójta Gminy rozpoczął się Srebrny Piknik. Dyrektor Centrum Edukacji i Kultury zachęcił wszystkich zebranych seniorów i ich opiekunów do udziału we wspólnej zabawie i udziału w konkursach. Seniorom przedstawiono wszystkie informacje o zdalnych usługach opiekuńczych i innych działaniach w ramach projektu w naszej gminie.

Pani Walentyna Pasieka - animator działań senioralnych przy PCPR w Słupsku poinformowała o możliwości korzystania ze Srebrnego Telefonu, jaki jest jego cel, w jakich sprawach można się kontaktować i rozdała broszury z wszystkimi informacjami ważnymi dla seniorów.

W trosce o zdrowie seniorów umożliwiono bezpłatne badania ciśnienia krwi i poziomu cukru; można było również uzyskać indywidualne porady u ratowników medycznych na temat zdrowego odżywiania czy inne problemy nurtujące starsze osoby. Badania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko osób 60+.

W czasie pikniku odbyły się występy zespołów ludowych oraz indywidualnych wykonawców, konkursy i zabawy integracyjne. Zespół seniorek „Damniczanki” zachęcał do wspólnego śpiewania. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymywali nagrody. Zadbano również o poczęstunek; na zarezerwowanych stołach biesiadnych rozstawiono napoje, ciasto, domowy smalec i pieczywo, można było skorzystać z ciepłych napojów (kawa, herbata) a wolontariusze roznosili gorące potrawy (kiełbasa i karkówka z grilla, zupa gulaszowa). Dodatkową atrakcją pikniku były spotkania po latach i możliwość odnowienia starych znajomości. Wszyscy seniorzy mieli zapewniony dojazd, kursowały 2 autobusy: w dwóch godzinach dojazd i w dwóch różnych godzinach powrót do domów.