Zajęcia warsztatowe w ramach projektu "Rozwój Gminy Damnica"

DODANO: 2013-02-12 22:14:46

W ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damnicy projektu pn. „Rozwój Gminy Damnica”, 10 uczestników, z którymi zostały zawarte kontrakty socjalne, kontynuowało w lipcu udział w warsztacie „Szkoła rodzica”, który rozpoczął się w czerwcu. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, jakie są zasady dobrej komunikacji oraz jakie blokady komunikacyjne występują w rodzinie, poznali sposoby rozwiązywania konfliktów rodzinnych, zasady savoir-vivre, a także dowiedzieli się jakie role pełnią kobieta i mężczyzna w rodzinie. Warsztat zakończył się wspólnym wyjazdem uczestników i ich rodzin do wioski tematycznej „Kraina Fantazji” w Karwnie.

Po warsztacie „Szkoła rodzica”, zgodnie z harmonogramem projektu, uczestnicy kontraktów socjalnych rozpoczęli udział w warsztacie psychologicznym. Podczas 6 spotkań uczestnicy mieli okazję popracować nad kształtowaniem własnego sposobu radzenia sobie ze stresem, a także wyrażania złości w sposób nie łamiący norm społecznych. Pani psycholog starała się podczas zajęć zmotywować uczestników do działania, zaktywizować ich w sferze społecznej, zawodowej i rodzinnej, a także podnieść ich poziom samooceny.

Po zakończeniu warsztatu uczestniczy mieli możliwość spotkać się indywidualnie z psychologiem. W spotkaniu mogli wziąć udział również członkowie rodzin uczestników projektu, w celu wspólnych konsultacji. Uczestnicy na spotkaniach mogli porozmawiać o swoich problemach, obawach, celach i potrzebach.

Uczestnicy kontraktów socjalnych oraz ich rodziny przez cały czas objęci byli pomocą i nadzorem asystenta rodziny. Asystent pracował z rodzinami w zależności od ich indywidualnych potrzeb, zgodnie z wspólnie założonymi w planie pracy celami i działaniami. Podczas wizyt wspierał rodziny w wypełnianiu codziennych obowiązków i przezwyciężaniu bieżących problemów. Asystent rodziny również pokazywał możliwości poprawy sytuacji rodzinnej i życiowej oraz pomagał w załatwianiu spraw istotnych dla zmiany bądź polepszenia sytuacji rodziny.

Druga grupa uczestników projektu, w ramach Programu Aktywności Lokalnej, brała udział w zajęciach terapeutycznych w ramach grupy wsparcia, które rozpoczęły się w maju. Grupa składała się z 10 kobiet, które na spotkaniach miały możliwość wzajemnego wspierania się i rozmawiania o problemach, z jakimi się borykają. Poprzez udział w zajęciach każda z pań podniosła swoją świadomość na temat współuzależnienia. Na zajęciach poruszane były takie zagadnienia, jak typowe zachowania i charakterystyka osoby uzależnionej i współuzależnionej, przemoc w rodzinie alkoholowej, iluzje i zaprzeczenia występujące przy współuzależnieniu.

W sierpniu uczestniczki PAL wzięły również udział w warsztacie kompetencji społecznych, na którym pani psycholog dążyła do wzmocnienia ich samooceny i motywacji oraz podniesienia świadomości problemu, jakim jest współuzależnienie. Na zajęciach uczestniczki ponadto dowiedziały się, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz jak zachowywać się asertywnie w stosunku do osoby nadużywającej alkoholu.

Wszystkie zajęcia warsztatowe odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Damnicy. Uczestnicy mieli zapewniony zwrot kosztów dojazdu do miejsc odbywania zajęć warsztatowo-szkoleniowych, w razie potrzeby opiekę nad dzieckiem, a także poczęstunek podczas zajęć.

Galeria zdjęć