2 PAŹDZIERNIKA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY 

DODANO: 2024-10-02 13:04:17

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy obchodzony jest corocznie 2 października. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństw w tym zakresie, m.in. poprzez edukację.

czytaj więcej →

1 PAŹDZIERNIKA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

DODANO: 2024-10-01 15:07:54

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Został on ustanowiony 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi mierzą się osoby starsze, a także promowanie działań na rzecz poprawy jakości ich życia.

To doskonała okazja, by okazać seniorom szacunek i wdzięczność, docenić ich mądrość i doświadczenie.

czytaj więcej →

POMOC DLA POWODZIAN

DODANO: 2024-09-16 09:21:45

Gmina Damnica włącza się w akcję pomocy na rzecz powodzian.

W związku z powodzią, która dotknęła wielu mieszkańców regionu kłodzkiego nasza gmina dołącza do akcji zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy. Wiele osób utraciło swój dobytek, dlatego chcemy je wesprzeć zapewniając podstawowe artykuły.

- W godzinach porannych odbyło się spotkanie z przedstawicielami naszych jednostek, podczas którego ustaliliśmy szczegóły działań w tym zakresie w najbliższych dniach. Zwracam się z apelem do naszych mieszkańców o pomoc – mówi Paweł Obert, Wójt Gminy Damnica.

Zachęcamy do przynoszenia wody butelkowanej, żywności długoterminowej, środków czystości, higieny osobistej, latarek i baterii. 

Uwaga: nie prowadzimy zbiórki odzieży.

Wymienione artykuły można już od dziś (16 września) przynosić do szkół w Damnicy, Zagórzycy i Damnie. Ponadto zbiórka jest także prowadzona w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, świetlicach wiejskich i filiach bibliotecznych w Domaradzu, Świecichowie, Mianowicach, Karzniczce, Łebieniu i Bobrownikach.

Koordynatorem akcji na terenie naszej gminy jest Marta Bratke z GOPS. Numer kontaktowy 698 640 477.

czytaj więcej →

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W DAMNICY

DODANO: 2024-09-09 14:03:44

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W DAMNICY

WERSJA SKRÓCONA

Standardy Ochrony Małoletnich to jeden z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem stanowiący formę zabezpieczenia ich praw.

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Damnicy jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Standardy-wersja skrócona dostosowana została do przekazania dziecku jakie czynności mogą stanowić podejrzenie o stosowaniu przemocy oraz gdzie uzyskać pomoc.

1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim

a pracownikami GOPS w Damnicy

1) Pracownicy GOPS w Damnicy mający bezpośredni kontakt z małoletnimi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie praw osób trzecich, w szczególności praw dzieci, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy i kulturalny.

2) Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy:

*słownej, w szczególności nie wolno krzyczeć, wyzywać, zastraszać, ośmieszać, poniżać, wypowiadać treści o zabarwieniu seksualnym, niestosownie żartować;

*fizycznej, w szczególności nie wolno kopać, popychać, szarpać, bić.

3) Niedozwolone są zachowania, które naruszają godność osobistą dziecka, takie jak: nierówne traktowanie dzieci, stosowanie kar cielesnych, zmuszanie dzieci do wykonywania czynności których nie chcą wykonywać, łamanie obietnic.

4) Nie wolno wykorzystywać przewagi fizycznej ani stosować gróźb. Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny, bądź ukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

5) Pracownikowi nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka ani od jego rodziców czy opiekunów.

6) Pracownikowi dla celów prywatnych nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmować, nagrywać głos, fotografować).

7) Pracownikowi bezwzględnie zabrania się nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji seksualnych lub składać mu propozycji

o nieodpowiednim charakterze  (seksualnym, pornograficznym).

8) Nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów nikotynowych, lub innych używek (narkotyki, dopalacze).

9) Pracownicy GOPS w Damnicy mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą małoletniego, powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu.

11) Każdy pracownik GOPS mający kontakt z małoletnim/i ma obowiązek przekazania dziecku/iom informacji, co to jest przemoc, co to jest krzywdzenie na tle seksualnym, gdzie mogą szukać pomocy poprzez wersję skróconą Standardów.

12) W przypadku gdy dziecko ma poczucie krzywdzenia, niezwłocznie zgłasza fakt rodzicom lub zgłasza pracownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Damnicy, który czynny jest: od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30 lub telefonicznie, pod nr: 59 811 32 48.

13) W przypadku poczucia krzywdzenia, dziecko po godzinach urzędowania GOPS w Damnicy, zaistniały fakt może zgłosić na Posterunku Policji w Damnicy  mieszczącym się przy ul. Szkolnej 2 w Damnicy lub dzwonić pod nr alarmowy 112.

UWAGA WAŻNE!

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia dzieci. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy, nie wstydź się prosić o pomoc. Możesz zawiadomić każdą osobę dorosłą, w domu powiedz rodzicom, możesz też skontaktować się z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub z instytucjami niosącymi pomoc dzieciom.

Prawo stoi po Twojej stronie! 

Tu znajdziesz pomoc ANONIMOWO i BEZPŁATNIE:   

  1. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111    

  2.  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12

  3.  Numer SOS Linia Pomocy Pokrzywdzonym - 222 309 900     

  4.  Rzecznik Praw Pacjenta - 800 190 590  

  5.  Rzecznik Praw Dziecka – 22 583 66 00

 

czytaj więcej →