W dniu 9 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Adopcji. Jest okazją do popularyzacji idei adopcji w społeczeństwie oraz uświadomienia jak ważną rolę spełniają rodziny adopcyjne. Symbolem święta jest „uśmiechnięta dłoń”, która symbolizuje otwartość na drugiego człowieka, uśmiech – radość, a jednocześnie oznacza szczęście z odnalezienia nowej rodziny. Dłoń ma reprezentować pomoc, a uśmiech radość z połączenia i stworzenia nowej rodziny.
Z tej okazji Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku organizuje 7 listopada Dzień Otwarty dla mieszkańców województwa pomorskiego zainteresowanych tematyką przysposobienia, podczas którego będzie można spotkać się ze specjalistami. Osoby rozważające rozpoczęcie procesu adopcyjnego będą miały możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące kwestie oraz poznać różne aspekty związane z adopcją. Pracownicy Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku będą dostępni osobiście w siedzibie Ośrodka w godzinach od 14.30 do 19.00. Osoby zainteresowane spotkaniem, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 58 341 46 07 lub drogą email (sekretariat@poa-gdansk.pl), w celu umówienia godziny spotkania.
17 października 2024 r. odbyła się dla uczestników Klubu Senior+ i seniorów z Gminy Damnica wycieczka autokarowa do Darłowa, zorganizowana przez Wójta Gminy Damnica i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damnicy.
Zwiedzanie miasta rozpoczęło się wizytą w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamku wybudowanym na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny, szpital, sąd i więzienie, od 1930 Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie. Uczestnicy pod opieką przewodnika zwiedzili wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo zobaczyli zabytkowe meble barokowe, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo oraz fotografie sprzed lat, a także dziewięciopolowy herb księstwa pomorskiego.
Po wyczerpującym zwiedzaniu Zamku wszyscy z przyjemnością odpoczęli przy smacznym obiedzie, by następnie wyruszyć do Grzybnicy i tam obejrzeć Kamienne Kręgi Gotów.
Pełni niezapomnianych wrażeń i pamiątek uczestnicy udali się w drogę powrotną do Damnicy.
W Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" im. Wojciecha Kilara w Słupsku zakończył się "X Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnościami".
Przegląd był okazją do wyróżnienia osób i organizacji, działających aktywnie w powiecie słupskim na rzecz osób niepełnosprawnych. Honorowe Wyróżnienia Starosty Słupskiego ”Daję Radość” wręczyli starosta Paweł Lisowski oraz członek Zarządu Powiatu Zdzisław Kołodziejski.
W gronie wyróżnionych znalazła się również Pani Małgorzata Makuch, na co dzień główna księgowa GOPS w Damnicy, a ponadto osoba od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Od chwili powołania Stowarzyszenia PROMYK w Damnicy w 2000 r. charytatywnie i aktywnie działa w jego strukturach. Pozyskuje środki na jego funkcjonowanie i prowadzi księgowość.
Największym sukcesem Pani Małgorzaty Makuch jest organizacja i wieloletnia kontynuacja cyklu wycieczek dla osób z niepełnosprawnościami z gminy Damnica do różnych zakątków Polski. W ciągu ostatnich 14 lat zorganizowała 25 grupowych wyjazdów, podczas których była ich kierownikiem i opiekunem. Były to między innymi wyjazdy do Gdańska, Gdyni, Łeby, Szymbarka, Kluk, Słupska, a ponadto wyjazdy do kina i teatru.
Dla podopiecznych stowarzyszenia, którzy zamieszkują tereny wiejskie, odległe od dużych ośrodków kultury, jest to jedyna możliwość, by poznać nowe miejsca, mieć bezpośredni kontakt z kulturą, zintegrować się z innymi uczestnikami, poczuć się wartościowym i samodzielnym członkiem społeczności. Pani Małgorzata kształtuje wśród uczestników właściwe wzorce i postawy, rozwija potrzebę kontaktu z kulturą, odwagę do wychodzenia poza strefę własnego komfortu, by poznawać nowych ludzi i miejsca.
Osoby z niepełnosprawnościami cenią ją za wielkie serce, troskę i empatię. Pani Małgorzata Makuch w pełni zasługuje na wyróżnienie Starosty Słupskiego „Daję radość”, bo na co dzień urzeczywistnia to hasło w swoich działaniach.
GRATULUJEMY!