ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ PSZCZOŁY

DODANO: 2024-05-21 13:55:42
20 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
Z tej okazji uczestnicy zajęć w Domaradzu wykonali piękne prace plastyczne. Następnie jak pracowite pszczółki wzięli udział w zajęciach ruchowych. Na koniec udali się odpocząć nad stawkiem na łonie natury.
 
KILKA CIEKAWOSTEK:
- Aby powstał 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić 750 000 – 3 000 000 kwiatów.
- Robotnica w czasie jednego lotu odwiedza 100 -150 kwiatów, a przez całe życie 20 – 30 tysięcy.
- Robotnice muszą wykonać 20 000 lotów, aby zebrać 1 litr nektaru, z którego powstanie tylko 150 g dojrzałego miodu.
- Robotnica lata z prędkością 30 km/h. Aby zebrać 1 kg miodu, musiałaby oblecieć dwukrotnie kulę ziemską.
- Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia.
Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84% z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90% roślin nieuprawnych.
czytaj więcej →

MALARSKIE IMPRESJE

DODANO: 2024-05-17 11:23:31

MALARSKIE IMPRESJE

Osoby, uczestniczący w zajęciach Klubu Senior+ ciągle doskonalą swoje zdolności plastyczne. Terapia przez sztukę poprawia bowiem koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację, a nauka nowych form sztuki korzystnie wpływa na procesy myślowe i pamięć.

Uczestnictwo w zajęciach plastycznych przynosi wiele satysfakcji. Dzięki artystycznej twórczości seniorzy cieszą się lepszą jakością życia, a my możemy podziwiać piękne obrazy.

czytaj więcej →

SZTUKA SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI

DODANO: 2024-05-16 12:47:59

SZTUKA SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI

14 maja 2024 r. seniorzy z Klubu Senior + i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Damnicy uczestniczyli w szkoleniu ,,GET IN TOUCH – Od słów do sukcesu”, które prowadził Karol Kotusiewicz. Zajęcia obejmowały część teoretyczną i praktyczną - warsztaty.

Dzięki szkoleniu uczestnicy dowiedzieli się jak usprawnić, naprawić lub udoskonalić umiejętności komunikacyjne. Warsztaty natomiast umożliwiły wypracowanie standardów przyczyniających się do efektywniejszej, szybszej i bardziej precyzyjnej komunikacji. Uczestnicy nauczyli się ogarniać chaos informacyjny i poprawiać swoje relacje z innymi ludźmi.

czytaj więcej →

DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

DODANO: 2024-05-15 15:34:44

WARZYWNIAK

Ogród warzywny, który został dzisiaj stworzony dzięki zaangażowaniu uczestników zajęć ma szczególne znaczenie. Jest on nie tylko miejscem uprawy kwiatów i warzyw, ale także ważnym elementem terapii. Praca w ogrodzie wspomaga rozwijanie umiejętności społecznych i fizycznych oraz dostarcza satysfakcji i radości z tworzenia czegoś własnymi rękami. Uczestnicy posadzili pomidory, wysiali pietruszkę, koper, rzodkiew, ogórki, marchew, szczypior, a na koniec wszystko obficie podlali. Teraz pozostaje tylko każdego dnia obserwować jak rodzą się z nasion młode roślinki. Pozostały czas uczestnicy wykorzystali na wspólną zabawę na świeżym powietrzu i ucztowanie przy grillu. Piękna pogoda i wspaniała atmosfera spowodowały, że był to bardzo dobrze spędzony czas.
Podziękowania dla opiekunek, które razem z podopiecznymi wkładają w pracę swoje wielkie serce.
 
czytaj więcej →

DZIAŁANIA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

DODANO: 2024-05-15 15:19:35

KARAOKE

Poniedziałek w Domaradzu był śpiewający. Nasi podopieczni próbowali swoich sił jako wokaliści. Na kanwie znanych przebojów mogli pochwalić się swoimi zdolnościami wokalnymi i tanecznymi.  Wszyscy okazali się doskonałymi artystami i świetnie się bawili.
czytaj więcej →